Президент: Урок трагедії Бабиного Яру – потурання агресору лише розпалює його апетит

Президент Петро Порошенко зазначив, що Бабин Яр є спільною трагедією, адже став братською могилою невинних мирних людей різних національностей: євреїв, українців, росіян, ромів та інших.

«Близько півтора мільйона українських євреїв знищено нацистами. Це – чверть усіх світових жертв Голокосту. В роки Другої світової війни українці теж зазнали багатомільйонних втрат, і ми дуже добре знаємо, як роками й десятиліттями болять серця й душі за полеглими рідними й близькими», – зазначив Президент під час жалобної церемонії з ушанування пам’яті жертв Бабиного Яру в 75-ті роковини трагедії.

Глава держави нагадав, що багато українців рятували євреїв, хоча за це їм загрожувала смертна кара: «Нам є ким пишатися. Нам українцям».

Водночас, Президент зауважив, що були й такі, за кого боляче й соромно, і цього теж не викреслити із національної пам’яті. «Колабораціоністи залишили свій слід майже в усіх окупованих нацистами країнах Європи, але ж не вони уособлюють свої народи», – сказав він.

Глава держави зазначив, що масштаби Голокосту могли би виявитися меншими і багато євреїв змогли би врятуватися, якби світ демонстрував належну солідарність і уряди більшості країн того часу не зачинили холоднокровно двері перед євреями.

«Урок Бабиного Яру – це нагадування про страшну ціну політичної та моральної короткозорості. Це – спомин про те, що потурання агресору лише розпалює апетит», – наголосив Петро Порошенко. Глава держави зазначив, що трагічні події минулого вимагають виховання нового покоління на принципах поваги до людської гідності та толерантності.

Президент підкреслив, що в Україні сформувалася політична нація, яка на засадах патріотизму, пережитого минулого, непростих викликів сучасності і віри у спільне європейське майбутнє міцно згуртувала людей різних етносів, мов і сповідань навколо основоположних цінностей – свободи, незалежності, демократії, прав людини. «Єврейська громада пліч-опліч з іншими громадянами України рішуче встала на захист нашої спільної Батьківщини. Ми, українці, дуже високо цінуємо це, і ніколи не забудемо», – зазначив Глава держави.

Президент підкреслив, що для України надзвичайно цінним є досвід Ізраїлю, який динамічно розвивається в умовах постійної зовнішньої агресії. А Німеччина, скинувши із себе кайдани нацизму, стала однією із найрозвиненіших економік світу і одним з головних партнерів і союзників України в боротьбі з російською агресією та проведенні реформ. «Ми, три народи, як і всі українці, євреї і німці, як і європейці, із непростою історією стосунків, з болісним минулим і важкими травмами, зараз демонструємо нашу відданість ідеалам та принципам демократичного та толерантного світу. Світу, в якому немає місця війнам, таким геноцидам як Голокост та Голодомор. Де немає місця расизму, нетерпимості, диктатурі, етнічним чисткам», – зазначив Президент.

Глава держави наголосив, що сьогоднішні заходи є початком, а протягом найближчих двох років буде згадано та вшановано всіх, хто загинув у Бабиному Яру: євреїв, ромів, представників українського національно-визвольного руху, полонених червоноармійців.

«Нехай мир та злагода назавжди запанують на землі вільної України, Європи та всього світу», – зазначив Петро Порошенко.

У жалобній церемонії взяли участь Президент Угорщини Янош Адер, Президент Європейської Ради Дональд Туск, Президента ФРН Йоахім Гаук, Міністр торгівлі США Пенні Пріцкер, заступник Голови Кнесету Держави Ізраїль Талі Плосков, Головний равін України Яків Дов Блайх.